Jedne z moich ulubionych ciastek z dzieciństwa – Prymuski – okazało się, że są wciąż w ofercie, ale nie zwracałam na nie uwagi. Czekoaladowe ciastko otulające śmietankowy krem posypane orzeszkami lub wiórkami kokosowymi. Moja wariacja na ten temat – szybka do wykonania. Można zrobić w foremkach lub całkowicie ręcznie.


Czekoladowo orzechowy spód z lekko wyciągniętymi bokami lub wydrążoną rynienką w środku na krem z mascarpone. Bardzo proste. Dosłownie 5 składników i kropelki słodzące:
Składniki:
- 100 g czekolady – u mnie tylko ciemna, ale może być ciemna i mleczna miks – ale rozpuść najpierw ciemną
- 80 g mąki migdałowej
- 50 g mąki arachidowej
- ok. 100 g mascarpone (zależy od szerokości rynienki w ciastku)
- opcjonalnie kropelki słodzące – u mnie Niks karmel
- orzeszki/ wiórki kokosa
Przygotowanie:
- Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej i połącz z mąką migdałową i arachidową. Proporcje mogą się delikatnie różnić. Ma być gęsta masa, ale nie za mokra, plastyczna.
- Wyłóż na foremki i wyciągnij na boki jak do tarty lub uformuj elipsę i rozpłaszcz na papierze i wydrąż lekko palcem wnętrze tworząć dołek na środku.
- W kąpieli wodnej delikatnie upłynnij mascarpone i osłodź kropelkami. Można dodać odrobinę białej czekolady do smaku lub kajmaku bez cukru. Wylej na środkową (wydrażoną część ciastek).
- Posyp krem orzeszkami lub wiórkami.
- Wstaw do lodówki.
Będzie film z przygotowania i więcej obrazków wkrótce 🙂

Smakowało? Możesz postawić mi wirtualną kawkę! Nawet najmniejsza to 6 jaja do ciasta 🙂 www.buycoffee.to/przeketonowa dzięki 🙂 Jeśli chcesz śledzić moje życie na i widzieć więcej, być na bieżąco – zaobserwuj mnie w mediach społecznościowych. Jestem na Facebooku i na Instagramie.
